Międzyprzedszkolny Turniej "W Plastusiowej krainie"

Eko-piórnik

Festyn Rodzinny

Alpaki w przedszkolu
Dnia 19.06.2018 r. dzięki uprzejmości Centrum Extreme przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, podczas których miały okazję poznać alpaki: Miki i Coco., Dorosłe alpaki mają około 85 cm wysokości oraz ważą od 50 do 80 kg.. Na spotkanie z przedszkolakami przybyły ze swoimi opiekunami, którzy w trakcie spotkania wyjawili kilka ciekawostek związanych z tymi zwierzętami. Dzieci dowiedziały się, że w przeciwieństwie do lam, alpaki prawie nie plują, nie przejawiają żadnej agresji, mają trzy żołądki jak również trzy powieki, a ich przysmakiem są marchewki. Dwuletnie alpaki są po szkoleniu i pomagają w leczeniu dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i ADHD w grudziądzkich placówkach.


KOLOROWY FESTYN RODZINNY

14 czerwca Ogród przedszkolny tętnił życiem, a słoneczko witało przedszkolaki z całymi rodzinami. Atrakcji bowiem nie brakowało: była loteria fantowa z cennymi fantami, zawody sportowe , malowanie twarzy i paznokci, fryzury, wyszywanki z maszyny , dmuchańce , wata cukrowa , przejażdżki kucykiem, kącik z napojami, kosmetyki, , warsztaty plastyczne z gliną, grill, kawa i domowe wypieki ,gofry, formacja Sztewite Gang , Autochodzik, bańki mydlane oraz zabawy taneczne przy dźwiękach wspaniałej muzyki.Tego dnia w naszym przedszkolu po raz kolejny zorganizowano punkt rejestracji dawców szpiku, aby ten sposób przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Organizacja Dnia Dawcy Szpiku jest wyzwaniem, ale i wyjątkową przygodą, która nie tylko przyniesie mnóstwo radości i satysfakcji, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy sytuacji Pacjentów, którzy czekają na swojego Dawcę. Przeżyj tę przygodę z nami.
Przy takich okazjach jak ta, przypominamy sobie, że najlepsze co możemy ofiarować swojemu dziecku, to nasz czas.

Drogie Rodziny! Dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą zabawę!!!!
(folder ze zdjęciami na dole strony)

„W PLASTUSIOWEJ KRAINIE ZABAW” 12.06.2018r.
Cel główny: prezentowanie przez dzieci 5-6 letnie wiedzy i umiejętności
związanych z osiągnięciem dojrzałości szkolnej

Obszary działań z zakresu profilaktyki społecznej:
-uświadomienie, że jakość kontaktów z innymi ludźmi wpływa na nasze zdrowie,
-przekazywanie prawidłowych wzorców relacji interpersonalnych i zachowań społecznych sprzyjających zdrowiu,
-rozbudzanie ciekawości poznawczej i wspieranie dzieci, a w szczególności stworzenie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa,
-kształtowanie umiejętności komunikowania się, współpracy i odpowiedzialności – integracja przedszkolaków grudziądzkich przedszkoli
(folder ze zdjęciami na dole strony)

Dzień Mamy i Taty
W maju w przedszkolu odbyła się miła uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Z niecierpliwością dzieci oczekiwały godziny, na którą mieli przybyć zaproszeni goście. Uczestniczyły w przygotowaniach stołów, rozkładały serwetki i inne dodatki. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. Po zakończeniu części artystycznej mamy otrzymały laurki, kwiaty, upominki, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z małych serduszek swoich dzieci. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem . Zadowoleni rodzice dziękowali za przygotowanie tej jakże miłej i ważnej uroczystości.


Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu zorganizowano wyjazd dzieci do Miasteczkolandii, dzień sportu z Wielkim turniejem piłki nożnej oraz dzień bajek w wykonaniu nauczycielek. Dzieci obejrzały Jasia i Małgosię oraz Kopciuszka bawiąc się przy tym wspaniale.
Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
Dodatkową atrakcją był koncert piosenek Majki Jeżowskiej w wykonaniu p.Marleny i p.Marcina. Bardzo bardzo bardzo dziękujemy za wspólny śpiew i taniec.

Muchomorki w M-dentcie
W ramach realizacji ogólnopolskiego programu Akademia Aqufresh „Muchomorki” wybrały się do centrum stomatologicznego Mdent. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. W czasie zajęć w przedszkolu dowiedziały się również jak rozpoznawać dobre przybory do mycia zębów, jaki rodzaj szczoteczki i pasty jest potrzebny przedszkolakom oraz po czym poznać, że szczoteczka jest już zużyta i trzeba ją wymienić. Nasi wychowankowie wiedzą ile czasu zajmuje prawidłowe szczotkowanie i potrafią poprawnie myć zęby. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Pani doktor wręczyła dzieciom zdrowe niespodzianki oraz kolorowe naklejki i kalendarze zachęcające do dbania o piękny uśmiech. Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków, gdyż jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę."Muchomorki i Biedronki’’ w Bibliotece Osiedlowej
W ramach realizacji akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i rozwoju czytelnictwa wśród przedszkolaków grupa maluszków wyruszyła do pobliskiej biblioteki. Tam zapoznały się z regulaminem korzystania z niej, zwiedziły " ogromne zasoby biblioteczne. Dłużej zatrzymały się w kąciku dla dzieci. Bardzo zaciekawiło ich czytane przez panią bibliotekarkę opowiadanie "Bocian i żabka". Na zakończenie przedszkolaki wykleiły rysunek bociana krepą.


Zajęcia profilaktyczne -Straż Miejska pt. "Jak zachowywać się w czasie burzy?"Filharmonia muzyczna z Torunia pt. "W głosie siła".
W trakcie spotkania poprzez wesołą zabawę dzieci: uczą się słuchać muzyki, pobudzają wrażliwość na barwę brzmienia piękna ludzkiego głosu, zapoznają się z budową i brzmieniem instrumentówDzień Ziemi
20 kwietnia br. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe. W tym dniu królował kolor zielony. Dzieci wspólnie dekorowały salę, brały udział w zajęciach plastycznych oraz tanecznych. Były konkursy , pokaz mody ekologicznej i wiele atrakcji. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Na koniec każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom „Przyjaciela Przyrody” oraz posadziła w ogrodzie własny krzew, którym będzie się zajmować.


Spotkanie z historykiem, znawcą Grudziądza panem Dawidem Szoenwald. Dzieci poprzez spotkanie utrwaliły sobie wiadomności dotyczące zabytków Grudziądza.

„Czy psy muszą gryźć?”

Bardzo dużą popularnością cieszą się spotkania z udziałem Straży Miejskiej, organizowane dla przedszkoli. Dzieci zapoznawane są z podstawowymi zachowaniami psów, sposobami unikania zagrożenia z ich strony, kształtowane są bezpieczne zachowania w kontaktach z psami agresywnymi i w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Dzieci ćwiczą odpowiednie postawy obronne. Program ten ma na celu zminimalizowanie zagrożenia atakiem ze strony wałęsającego się czy też agresywnego zwierzęcia. Takie spotkania z funkcjonariuszami odbywają się w naszym przedszkolu regularnie.


Zanim przekroczysz próg teatru -audycja w wykonaniu aktorów z grudziądzkiego teatru.
Jak oswajać dziecko z teatrem? Jak przygotować je na wizytę w tej instytucji? Jak mu pomagać w odbiorze sztuki? Można to robić na wiele sposobów.Aktorzy z Teatru w Grudziądzu zapoznali dzieci np.kim jest aktor, co to kukła, pacynka.
Zaświeć na niebiesko dla autyzmu!!!

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem œświata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (w Polsce występuje u 1 na 300 dzieci), to śœwiadomośœć autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat.

Dlatego od wielu lat 2 kwietnia jest światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym dniu każdy może dowiedzieć się więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: ośœwietlić budynek na niebiesko, dodać coœś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1% podatku lub darowiznę).

Nasze przedszkole też włącza się do akcji, zachęcając rodziców wszystkich dzieci, aby ubrali je na niebiesko.


Spotkanie z Jaszczurką Mikuś
4 kwietnia nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość- AGAMA BRODATA- jaszczurka o imieniu Mikuś. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tej jaszczurki: co je, jak się porusza, jak wygląda jej ciało. Mieliśmy możliwość ją dotknąć, pogłaskać oraz zrobić z nią zdjęcie.W środę 21 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas!
Dzieci z naszego przedszkola brały udział w przedstawieniu grudziądzkich aktorów w Klubie Acent pt. "Pogromca smoka Jabberwocka".

Jabberwocky w oryginale to monstrum z absurdalnego wiersza umieszczonego przez Lewisa Carrolla w książce „Po drugiej stronie lustra”. Skoro więc ów potwór – smok ma proweniencję rodem z Krainy Czarów, którą onegdaj odwiedziła słynna Alicja, a co więcej, skoro również tę smoczą poczwarę wziął na reżyserski ruszt Terry Gilliam z Monty Pytona, staje się rzeczą oczywistą, że kto się z Jabberwocky`m brata poprzez ożywienie go w książce, na ekranie, lub na teatralnej scenie, ten ma przebiegły zamiar wciągnięcia odbiorców swojej twórczości w historię odrobinę niedorzeczną, z pewnością bardzo zabawną, a do tego operującą wszystkimi atrybutami baśni. Tym właśnie tropem podążył w baśniowe odmęty reżyser Zbigniew Kulwicki, który zaprasza widzów małych, ciut większych oraz tych dużych o dziecięcych sercach na udział w przygodach„Pogromcy Smoka Jabberwocka”.

Jabberwocky ma pochodzenie anglosaskie, ale Zbigniew Kulwicki postanowił spleść poczwarzy żywot z wątkiem słowiańskim. W końcu w ukatrupianiu smoków mamy swoje niekwestionowane tradycje, czego przykładem dzielny Szewczyk zwany Dratewką. Dlatego reżyser inscenizacji przygotowywanej na deskach sceny CKT przypisał rolę główną młodemu polskiemu emigrantowi, który trafia do pracy w jednym z wielkich i tajemniczych brytyjskich zamków. Czy wysłuchane w dzieciństwie bajki o Smoku Wawelskim dadzą chłopakowi siłę, aby na dalekich Wyspach stoczyć zwycięski pojedynek z prawdziwą bestią? (http://teatr.grudziadz.pl/wydarzenie/spektakle-dla-dzieci-4/)

<

Bezpiecznie z prądem -zajęcia profilaktyczne prowadzone przez Straż Miesjką.
Postęp spowodował, że urządzenia elektryczne zdominowały nasze domy, tym samym ułatwiając nam życie. Jednak elektryczność niesie za sobą pewne zagrożenia, na które są przede wszystkim narażone dzieci. Dlatego strażnicy ze Straży Miejskiej w Grudziądzu przygotowali prezentację multimedialną, która zawiera zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z prądu, a raczej to, czego dzieci nie powinny robić…


GRUDZIĄDZKI BUDŻET OBYWATELSKI!!!!
PARKING I CHODNIK PRZY UL.ŁĘGI
ZAGŁOSUJ
#gru

Zimowa cyfra 0.
Matematyka „królowa nauk” uczy logicznego myślenia i zwyczajnie ułatwia nam życie. Choć nie każdy może powiedzieć, że to jego ulubiony przedmiot. Jak więc od małego zachęcać do niej i jak robić to mądrze? Uważamy, że dobrze jest już od najmłodszych lat poprzez gry, zabawy i pomoce edukacyjne pokazać dziecku ten świat. Świat matematycznych zagadnień stoi otworem nawet już dla przedszkolaka.
Matematyka na wesoło z przedszkolakiem – świetny sposób na kreatywną zabawę!
Oto cyfra 0 w wykonaniu naszych przedszkolaków

ul.Łęgi 17


ul.Mastalerza 69 lutego rozstrzygnięto konkurs pod hasłem "Bądź bezpieczny w domu, na drodze i w przedszkolu", w którym wzięło udział osmioro przedszkolaków. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Pierwsze miejsce zajął Damian Schoenwald, drugie Oskar Kobuszyński, trzecie Zuzanna Rogalska. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody i dyplomy z gratulacjami. Organizatorem konkursu była pani Asia.
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco, a powodem takiej atmosfery jest obchodzony w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka.Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny , w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały laurki oraz wręczyły już wcześniej przygotowane prezenty. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, każdy wnusio mógł posiedzieć na kolanach swojego dziadka lub babci, pokazać ulubione zabawki, czy pokazać prace plastyczne.
Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują
Zetrą kurze w każdym kątku,
przypilnują dziś porządku.
W kuchni błyszczą już talerze,
wnusia babci bluzkę pierze
Wnusio już podaje kapcie,
bardzo Kocha swoja babcię.
Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!Spotkanie z górnikiem.
W styczniu w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z byłym pracownikiem Kopalni „Jasmos”. Pan Adam ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce lśnił pióropusz z czarnych piór. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Nasz gość opowiedział legendy związane z górnictwem: „Legenda o św. Barbarze” „Legenda o Skarbku”, opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest węgiel. Następnie zaproszony gość opowiadał dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Dużo radości przyniosło dzieciom ubieranie czapki z pióropuszem i zabawy z węglem .
Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały za przybycie wręczyły drobny upominek i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.


Na poczcie.
Dnia 02.02.2018r. przedszkolaki odwiedziły Urząd Pocztowy . Dzieci zapoznały się z wyglądem poczty, jej wyposażeniem i urządzeniami: półki na listy i paczki, skrzynki pocztowe, wagi, worki na listy, pieczątki, regały na kartki i czasopisma. Miały okazję obserwować pracę listonosza, kasjerki- pani w okienku, która przyjmuje pieniądze, np. opłaty za mieszkanie, wpłaty , wysyłanie paczek. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna. Przedszkolaki utrwaliły znajomość swojego nazwiska, imienia, adresu domowego i przedszkola oraz prawidłowego adresowania listów.Bal Karnawałowy

31 stycznia w budynku przy ul. Łęgi oraz 1 lutego w budynku przy ul. Mastalerza 6 odbył się bal karnawałowy.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas.
Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie.Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych.
Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali balowej.
Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach.
Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch oraz hitowego Despacito.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
Zdjęcia zostały zamieszczone w poszczególnych grupach.Dnia 17 stycznia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia profilaktyczno-informacyjne "Bezpiecznie bawię się zimą" prowadzone przez Strażników Miejskich.
Celem spotkań jest przekazanie informacji na temat niebezpieczeństw, które mogą grozić najmłodszym w trakcie zimowych zabaw na podwórku lub w domu. Dzieci dowiadują się między innymi, gdzie w Grudziądzu mieszczą się sztuczne lodowiska oraz jakie niebezpieczeństwa wynikają z zabaw np. na zamarzniętym jeziorze, czy gry w hokeja na ulicy. Dla utrwalenia przekazanych informacji funkcjonariusze wykorzystują specjalnie do tego celu przygotowane tablice edukacyjne.
Najmłodszym wręczane są kolorowanki poświęcone bezpiecznym zimowym zabawom.
Jaś i Małgosia
W styczniu w naszym przedszkolu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce zaprezentowali naszym dzieciom bajkę „Jaś i Małgosia”. Młodzi aktorzy brawurowo odegrali role bohaterów bajki. Dzieci z wielkim skupieniem i uwagą śledziły losy głównych bohaterów. Młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa ze swój występ.Spotkanie ze stewardessą
W styczniu w naszym przedszkolu gościliśmy rzadko spotykanego gościa – stewardessę latającą w Emiratach Arabskich. Przesympatyczna pani Angelika opowiadała dzieciom o swojej pracy w samolocie, pokazała kraje na mapie, które odwiedziła, a było ich 65 oraz mnóstwo zdjęć pokazujących egzotyczne miejsca i zwierzęta.
Nasz gość wystąpił w stroju stewardessy razem ze swoją siostrą Zośką z Muchomorków.

Konkurs fotograficzny „Dziecko w obiektywie”
Kochani rodzice! Serdecznie dziękujemy za udział w stworzeniu wystawy fotograficznej, mającej na calu pochwalenie się swoimi pociechami. Ilość zdjęć przerosła nasze oczekiwania. Dziękujemy za owocną współpracę.26 finał WOŚP 2018r.
W budynku przy ul.Łęgi 17 i ul.Mastalerza 6 od poniedziałku pojawiły się puszki WOŚP. Rodzice jak i dzieci chętnie wrzucali do puszek pieniądze.
Cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na 2018 rok to wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Chodzi o trafienie z nowoczesnym sprzętem (np. inkubatory) do szpitali tzw. pierwszego stopnia, czyli tych podstawowych.

Od lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bije swoje rekordy. Czy tak samo będzie tym razem? Przekonamy się oczywiście po 26. finale WOŚP. Rekord z poprzedniego roku wynosi 105 milionów zł.Biedronki w bibliotece.
Klub Przyjaciół Franklina to cykliczne spotkania miłośników sympatycznego żółwia, które odbywają się raz w miesiącu w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 3. do 7. roku życia. Każde spotkanie jest skupione wokół jednej opowieści o Franklinie, która dotyczy pewnego problemu. Dzieci utożsamiają się z bohaterem, ponieważ kłopoty małego żółwia pokrywają się z tymi, jakie sami przeżywają. Tym samym uczą się pozytywnych postaw i poznają godne do naśladowania wzorce.
W programie Klubu Przyjaciół Franklina:
* głośne czytanie opowieści o Franklinie,
* zabawy ruchowe i edukacyjne,
* niespodzianki,
* układanie puzzli.
Nasze przedszkolaki dołączyły do klubu Franklina i zadowolone wróciły do przedszkola.

"Do serca przytul misia"
Dzieci z naszego przedszkola z Biedronek uczestniczyły w tym radosnym święcie razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Do wspólnej zabawy nie trzeba było nikogo namawiać. Misie jak zawsze wspaniale prezentowały się na wybiegu, tańczyły razem ze swoimi opiekunami. Największym marzeniem misiów jest to, aby były jak najczęściej przytulane, więc właściciele nie szczędzili im czułości. Uczestnicy wcielając się w role misiów wykonywali polecenia, a pluszaki były bacznymi obserwatorami. Dzieciom i misiom było bardzo miło ,kiedy z uśmiechem oglądały inscenizację o misiu, który był chory z powodu braku miodu. Święto takie jak to, chciałoby się obchodzić codziennie, bo przecież "dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".

Mikołaj i elfy.
Jak co roku w naszym przedszkolu gościł św. Mikołaj. Tym razem grupa Show Bano z Torunia dała występ brawurowy wystawiając sztukę „ Mikołaj i elfy”. Dzieci z wielkim przejęciem oglądały perypetie głównego bohatera.
Na koniec św.Mikołaj rozdawał prezenty i pozował do zdjęć.


W budynku przy ul. Mastalerza, pani Asia zorganizowała świąteczną zbiórkę darów dla Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, rodziców i pracowników przedszkola,udało się zgromadzić ogrom zabawek, słodyczy, kosmetyków i bielizny. Pani Asia odwiedziła dzieci 22 grudnia i wręczyła im prezenty, co sprawiło milusińskim ogromną radość. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce!


Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły związany z tradycjami i obrzędami.

W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.
Dnia 12 grudnia w budynku przy ul.Łegi 17 były wystawiane „Jasełka” Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój.W aktorów wcieliły się dzieci 6 – letnie z oddziału IV "Zuchy".

Przedszkolaki wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie.


"Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek"- Starszaki w bibliotece
Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach pt. "Witajcie w naszej bajce". Miały okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi bohaterami, a to za sprawą obchodzonego Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Przedszkolaki gimnastykowały się z żywym Kubusiem Puchatkiem. Pozwoliły się zaczarować przez sympatyczną czarownicę. Lis Witalis bawił się z najmłodszymi w "Chodzi lisek koło drogi...", a żółw Franklin tańczył i jeździł pociągiem. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjmowały kolejnych gości-zmieniające się postaci, a znajomość bajek i bohaterów świadczy o tym, że do czytania nie trzeba ich szczególnie namawiać.


‘’Śpiewamy dla Mikołaja”
Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci.
Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku Św. Mikołaj spełnił swoje zadanie. Kiedy dzieci śpiewały piosenki , które specjalnie dla Niego przygotowały on po cichutku powkładał im prezenty do butów. Tak mu się to śpiewanie podobało. Całe spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze . Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących Mikołaja ,rozwiązały bezbłędnie quiz i zagadki. Wspólnie tańcząc, śpiewając wesoło się bawiły. Na koniec po zapewnieniach ,że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu poszły szukać swoich prezentów.W budynku przy ul. Mastalerza 6, przedszkolacy wraz z paniami wykonali Jesienne Figury. Każda grupa wylosowała jedną figurę geometryczną, którą ozdobiła jesiennymi darami natury i kolorowymi obrazkami.


Spotkanie z artystą plastykiem

Dnia 28.11.2017r. dzieci z przedszkola w budynku przy ul.Łęgi odwiedziała pani artysta plastyk Anna Osicka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu.
Celem spotkania było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci sztuką poprzez różne formy plastyczne. Pani Anna bardzo ciekawie opowiedziała o swojej pracy, zainteresowaniach oraz skąd czerpie inspiracje do swoich prac. W podziękowaniu przedszkolaki wręczyły drobne upominki. Bardzo dziękujemy pani Annie za poświęcony czas i umożliwienie naszym przedszkolakom zdobycia nowych doświadczeń plastycznych.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z RODZICAMI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

1. Zebranie organizacyjne – zapoznanie z obowiązującymi procedurami, podstawą programową, programem nauczania oraz planami współpracy z rodzicami, środowiskiem i szkołą - WRZESIEŃ 2017

2. Spotkanie w ramach realizacji programu „Chronimy dzieci” – zapoznanie z celami programu, zasadami działania i sposobami realizacji
Spotkania organizacyjne w grupach – omówienie bieżących spraw - LISTOPAD 2017

3. Zebranie z zajęciem pokazowym – edukacja matematyczna „Liczę z mamą i tatą” - KWIECIEŃ 2018

4. Uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty - MAJ 2018


25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych uroczystości. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek – wszystkie misie obchodzą swoje święto.
Tego szczególnego dnia dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi. Zasiadły one na specjalnie przygotowanym miejscu dla misiaczków, czekając cierpliwie na przebieg wydarzeń.
Podczas obchodów Dnia Misia nauczycielki odegrały przedstawienie „ Miś As przyjacielem dzieci” pokazujące, że dzieci mają swoje prawa i nie wolno ich łamać – a my dorośli stoimy na ich straży. Dzieci w naszym przedszkolu systematycznie zapoznają się ze swoimi prawami w formie wierszyków, piosenek i licznych dyskusji biorąc udział w programie „Chronimy dzieci”

Przedszkolaki z wizytą u weterynarza.
W listopadzie przedszkolaki z Mastalerza wybrały się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego „Nad Wisłą”. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Pani doktor weterynarii opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, pokazała jak bada się i leczy zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pani weterynarz opowiedziała do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Dzieci poznały urządzenie do badania USG, mikroskop, stół do zabiegów operacyjnych. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
Przedszkolaki pięknie dziękują za spotkanie!


„Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiarowuje”. Gustaw Flaubert

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom 1 % podatku;
rodzicom, dziadkom, przyjaciołom przedszkola.
Sprawiliście dzieciom dużo radości. DZIĘKUJEMY
Jednocześnie prosimy o wsparcie w przyszłym roku.
Kwota przekazana na nasze przedszkole : 3849,21 zł

Podczas obchodów Dnia Dyni w budynku przy ul. Mastalerza, pani Joanna Nasiłowska rozstrzygnęła konkurs na najpiękniejszy Kapelusz Pani Jesieni. W konkursie wzięło udział dwanaścioro dzieci. I miejsce zajęła Marta Ładzik z grupy Starszaki, II Alicja Pijamowska z Zająców, III Pola Majka z Biedronek. Wszystkie dzieci zostały obdarowany nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami z gratulacjami.Zła kondycja stóp związana z różnymi deformacjami prowadzi bardzo często do problemów ze stawami skokowymi, kolanami, a nawet biodrami i kręgosłupem. Często właśnie od nieprawidłowej pracy stóp biorą się wady postawy, które wraz z wiekiem trudniej się koryguje. Za pomocą podoskopowego badania stóp można precyzyjnie określić rodzaj deformacji stóp i stopień zaawansowania schorzenia, rozkład nacisków na poszczególne części stopy.
Jest to badanie proste, szybkie i całkowicie nieinwazyjne, dzięki czemu mogą się mu poddawać także dzieci.

Zapraszamy serdecznie na podoskopowe badanie stóp i wad postawy , które odbędzie się

16 listopada (czwartek) 2017r. od godz. 10:00 budynek przy ul.Łęgi 17, od godz.12:00 budynek przy ul.Mastalerza 6
Koszt badania: 5zł
Badanie zostanie przeprowadzone przez fizjoterapeutów
z Fundacji Flandria (http://torun.flandria.pl/)
Również w tym dniu zostaną przeprowadzone warsztaty dla dzieci
pt. „Wiem, że zdrowo jem”
Zainteresowanych rodziców prosimy o podpisanie zgody na badanie
i opłacenie badania u nauczycielek poszczególnych grup.

Dzień Niepodległości
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa, czyli przedszkolaków. W naszym przedszkolu w sposób niezwykle szczególny uczczono rocznicę odzyskania niepodległości. Dzieci obejrzały film przedstawiający krótką historię Polski w okresie zaborów oraz walkę narodu polskiego o wolność . Dzieci odśpiewały hymn Polski. Dzieci chętnie recytowały wiersze patriotyczne takie jak "Kto ty Jesteś?” oraz prawidłowo nazywały symbole narodowe. To była prawdziwa lekcja wychowania patriotycznego. Dzieci rozwiązywały zagadki, układały z puzzli godło i mapę Polski, rozpoznawały znanych Polaków na ilustracjach oraz polskie legendy po czytanym fragmencie. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą . Tak obchodzony Dzień Niepodległości Polski na długo zapamiętają w swoich sercach nasi wychowankowie .


SPOTKANIE Z DOGOTERAPEUTĄ
Dnia 27.10.2017 r w przedszkolu przy ulicy Mastalerza 6 odbyło się spotkanie z dogoterapeutą p.Małgosią . Zajęcia odbyły się w ramach współpracy Panią z naszą placówką. Spotkanie „Pies przyjacielem człowieka” rozpoczęło się opisaniem rasy psa, który nas odwiedził i zapoznaniem z nim dzieci.
Pani opowiedziała o czynnościach pielęgnacyjnych takich jak karmienie, czesanie, kąpanie, czyszczenie pyska oraz o zasadach bezpiecznego postępowania z czworonogiem. Dzieci miały możliwość obserwowania czynności wykonywanych przez zwierzę takich jak chodzenie, siadanie czy leżenie. Został również poruszony temat właściwego zachowania się w przypadku kontaktu z obcym psem. Dogoterapeutka zaprezentowała jedną z „pozycji bezpiecznych” zwaną żółwiem, która ma za zadanie uchronić najważniejsze części ciała przed atakiem.
Zajęcia zakończyły się wręczeniem pieskowi zabawki oraz nagrodzeniem gościa.
Dzięki temu spotkaniu dzieci przełamały lęk przed psami jak również pogłębiły z nimi kontakt poprzez zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Poznały ich budowę ciała oraz mogły rozwinąć umiejętność okazywania emocji i uczuć.
Urozmaicone zabawy z udziałem psa sprawiły dzieciom ogromną przyjemność.


Matematyczne figury ul.Łęgi 17.
Edukacja matematyczna w przedszkolu ma przygotować dzieci do posługiwania się pewnymi pojęciami matematycznymi, do zrozumienia których dochodzą poprzez samodzielne działanie.E. Gruszczyk-Kolczyńska słusznie zauważyła, że w edukacji matematycznej przedszkolaków najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka. Tylko odpowiednio wyzwolone rozwijają myślenie i wzmacniają odporność, stanowiąc podbudowę do tworzenia pojęć i rozwijania umiejętności.
Każda grupa otrzymała za zadanie ozdobienie za pomocą darów jesiennych figur geometrycznych.

Kurczaki


Pszczoły


KrasnaleZuchy


SmerfyDnia 25 .10.2017r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami oraz z psem policyjnym.
Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.(zdjęcia zostały zamieszczone w poszczególnych grupach)


Święto Dyni i jej przyjaciół 18.10.2017r. w budynku przy ul. Łęgi 17.
W naszym przedszkolu już po raz kolejny odbyło się ś‌więto dyni ale tym razem dynia zaprosiła swoich warzywnych przyjaciół. Przedstawienie w wykonaniu nauczycielek był dla dzieci wielką atrakcją. Zagadki, wspólne zabawy, tańce, śpiewy wzbogaciły wiedzę dzieci o jesiennych warzywach. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie naszego święta.
Zdjęcia zostały zamieszczone w poszczególnych grupach.


Dzień Chłopaka

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach
w życiu rodziny czy życiu przedszkola.
Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.
W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki
wręczały chłopcom lizaki, laurki oraz
złożyły życzenia.
Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci oraz licznych zabaw i konkursów. Każdy z chłopców miał okazję zrobić sobie super fotografię.
Na pamiątkę tego święta wręczyły również „super bohaterom”
niespodzianki – balony ze słodką niespodzianką.


„Jestem sobie przedszkolaczek…” tą piosenką dzieci rozpoczęły uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Były życzenia, tańce i konkursy z balonami. Mam nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń. Wszystkiego najlepszego !

Dzień Przedszkolaka - jak to się zaczęło?

Historia Dnia Przedszkolaka zaczęła się w 2009 roku. Jego pomysłodawczynią jest Anna Nogacka, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi, a idea została entuzjastycznie przyjęta przez dyrektorki innych przedszkoli oraz zaakceptowana przez inspektor Mariolę Królikowską. Święto przedszkolaków po raz pierwszy odbyło się 20 września 2010 roku w łódzkim Parku na Janowie. Przedszkolaki, wraz z opiekunami oraz ówczesnymi władzami miasta, zasadziły młode dęby, które stały się symbolem wydarzenia. Ponadto brały udział w wielu zabawach oraz prezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne na scenie. Ze śpiewem na ustach (na Dzień Przedszkolaka został napisany i skomponowany odpowiedni hymn) wypuściły w powietrze setki kolorowych baloników. Rok później uroczystość znowu odbyła się w Łodzi, ale organizatorki podjęły decyzję - niech święto przedszkolaków idzie w Polskę!


20 września - Dzień Przedszkolaka

Rok 2013 to rok oficjalnych decyzji. 13 września 2013 roku została przyjęta uchwała o ustanowieniu dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

Zdjęcia zamieszczone w poszczególnych grupach ul. Łęgi 17

Zdjęcia z przedstawienie pt. "Czerwony Kapturek" w wykonaniu nauczycielek z przedszkola w budynku przy ul. Mastalerz 6, zostały zamieszczone w grupie Biedronki.