Wiecie kim był Miś Wojtek? Przedszkolaki miały okazję poznać historię uroczego niedźwiadka podczas spektaklu, którego organizatorami jest Instytut Pamięci Narodowej. Dzieci współuczestniczyły  w wydarzeniu poprzez śpiewanie licznych piosenek razem z aktorami. To była cenna lekcja historii. Dziękujemy!

Wojtek jest najbardziej znanym niedźwiedziem w historii Polski. Jest także prawdziwym zwierzęcym bohaterem. Jako jedyny miś w dziejach naszego kraju dosłużył się stopnia kaprala w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Postać ta zasługuje z pewnością na pamięć. 

 

9.04.2024r. gościliśmy zawodników Olimpii Grudziądz - Dominika Frelka, Kacpra Górskiego i Szymona Krocza. Piłkarze opowiedzieli dzieciom o klubie oraz świecie piłki nożnej. Najwięcej radości dostarczyły przedszkolakom rzuty karne oraz gadżety, którymi zostały obdarowane. Dziękujemy za przybycie i życzymy samych sukcesów na boisku! 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego "Rządz" solidaryzowały się z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, ubierając się na niebiesko. W ramach obchodów święta dzieci wzięły udział w aktywnościach, które miały na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz budowanie w dzieciach otwartości na różnice między ludźmi. 

Co to za pora roku? Zielone wszystko wokół, kwiaty na łące kwitną, choć czasem jeszcze zimno..

Tak przedszkolaki z budynku przy ul. Łęgi witały wiosnę :) chociaż za oknem szaro i ponuro, to w salach było bardzo zielono i radośnie. Pięknymi strojami, głośnym śpiewaniem i tym promyczkiem słońca, który jest w nas, mamy nadzieję, że przywołaliśmy WIOSNĘ!