16 maja nasze przedszkole odwiedzili piłkarze z Olimpii Grudziądz. Opowiedzieli o swojej pracy i przytoczyli kilka ważnych informacji dotyczących klubu. Zagrali z dziećmi w piłkę, a maskotka klubowa Gieksik zabawiał dzieci swoją postacią.

Samodzielne eksperymentowanie i wykonywanie doświadczeń to fascynująca, a zarazem pouczająca przygoda dla każdego dziecka. 15 maja dzieci z oddziału „Krasnale”  wstąpili do Akademii kropelkowego mokradełka, w którą przemienił się Dział dla Dzieci i Młodzieży. Warsztaty edukacyjne stały się ekscytującą wodną przygodą, procentującą zdobyciem wiedzy oraz odkryciem wielu zagadek. Pod czujnym okiem bibliotekarza, uczestnicy wykonali doświadczenia takie jak: uciekający pieprz, tańczące rodzynki, kolorowy talerzyk, magiczny ziemniak, niepękające bańki. To ostatnie wzbudziło u dzieci najwięcej radości. Każdy chciał pobawić się swoją supermocną bańką mydlaną i zapamiętać przepis na stworzenie płynu o niesamowitych właściwościach. Na zajęciach nie mogło oczywiście zabraknąć literackiego akcentu, jakim było wysłuchanie utworu M. Terlikowskiej pt. "Przygody kropli wody".

Moje życie w kolorze niebieskim.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. izolacji, dyskryminacji, braku opieki i wsparcia). W dniu 04 kwietnia dzieci z Mastalerza w ramach innowacji pedagogicznej również wzięły udział w obchodach Dnia Autyzmu. Tego dnia dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor. W tematykę obchodów wprowadziły dzieci film – Podróż Marii i „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”- które ukazały codzienne życie osób dotkniętych autyzmem. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Uwieńczeniem wspólnej zabawy było wykonanie pracy plastycznej „Niebieska drabina dla mojego przyjaciela”.

W kwietniu odbył się XX Przegląd Teatralny  pod hasłem "Bajkowy ogród "organizowany  przez PM .Lotnisko dla dzieci   z grudziądzkich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Starszaków wystawiając przedstawienie –Spotkanie bajek. Występ naszych reprezentantów bardzo podobał się wszystkim  widzom.        

Dzieci uczyły się głównie poprzez zabawę. Były rozmaite ćwiczenia, na przykład „Okrąg złości” czy „Koło złości”. Mówiono o tym, jak radzić sobie ze złością, czym ona w ogóle jest i jak ją wyrażać w odpowiedni sposób, by nie krzywdzić innych.