JAK REAGOWAĆ, GDY DZIECKO GRYZIE, SZCZYPIE, BIJE?

 

Dziecko bije, dziecko gryzie, dziecko szczypie – dlaczego?

Dlaczego dziecko gryzie, szczypie lub bije? Prawdopodobnie w ten sposób próbuje wyrazić swoje emocje, niepokój, niezadowolenie, złość, brak zgody na pewne narzucone mu sytuacje itp. Trzeba zaznaczyć, że wybuchy złości dziecka to nie jego wina – ono po prostu nie radzi sobie jeszcze na tym etapie ze swoimi emocjami. Pierwsze lata życia dziecka to przecież nie tylko nauka chodzenia czy mówienia, ale również poznawanie swojego ciała, emocji i uczuć. Nie oznacza to oczywiście, że histeria lub agresja u dzieci nie wymagają interwencji rodzica – wręcz przeciwnie, jednak należy działać tu ostrożnie i z głową, w przeciwnym razie problem urośnie jeszcze bardziej. Pamiętajmy również, że dziecko jest doskonałym obserwatorem. Jego napady agresji mogą być nie tylko odzwierciedleniem sytuacji rodzinnej, ale również naśladowaniem swojego otoczenia w szkole czy na placu zabaw, a także naśladowaniem tego, co dziecko ogląda w telewizji czy widzi w grach

 

Jak reagować, gdy dziecko gryzie, szczypie lub bije?

Jeśli dziecko gryzie, szczypie lub bije, to moment, kiedy rodzic musi wkroczyć do akcji. Frustracje i złość to nieodłączne elementy rozwoju, ale to opiekun powinien pokazać dziecku, jak należy sobie z nimi radzić. Niezbędna jest tu cierpliwość, opanowanie i empatia. Odpowiadanie agresją (słowną czy tym bardziej fizyczną) na wybuchy złości dziecka to żadne rozwiązanie. Rodzic musi w tej sytuacji trzymać swoje nerwy na wodzy, ponieważ tylko zachowanie spokoju pomoże rozwiązać problem jakim jest agresja u dzieci. Na ataki złości dziecka reagujemy miłością i zrozumieniem, ale nie zapominamy o konsekwencji. Gdy zaobserwujemy niebezpieczną sytuację, w pierwszej kolejności staramy się do niej nie dopuścić (np. gdy dziecko podnosi rączkę na kolegę w piaskownicy – przytrzymujemy ją). Dajemy w ten sposób dziecku komunikat, że nie zgadzamy się na takie zachowanie. Następnie należy porozmawiać z maluchem i wyjaśnić mu, dlaczego działanie w ten sposób jest nieprawidłowe. Być może dziecko nawet nie rozumie, że swoim zachowaniem sprawia komuś ból. Maluch musi również znać konsekwencje swojego zachowania – jeśli kogoś uderzy, musi go przeprosić. 

 

Jak oduczyć dziecko gryzienia, szczypania lub bicia?

Agresja u dzieci to najczęściej sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Jeśli dziecko gryzie, szczypie lub bije, prawdopodobnie nie potrafi w inny sposób wyładować złości. Tu właśnie znajduje się odpowiedź na pytanie, jak oduczyć dziecko gryzienia, szczypania lub bicia. Gdy pojawiają się wybuchy złości dziecka, należy pokazać mu inny sposób na kontrolowane wyładowanie energii i oczyszczenie się ze złych emocji, bez jednoczesnego krzywdzenia innych. Może to być skakanie, klaskanie, rysowanie, zgniatanie kartek papieru itp. Kolejna sprawa to towarzyszenie dziecku w złych chwilach – zamiast wysyłać malucha za karę do pokoju, trzeba rozmawiać z nim o uczuciach, które mu towarzyszą, okazywać mu zrozumienie i zainteresowanie. W ten sposób maluch najlepiej nauczy się odważnie rozmawiać o swoich emocjach. Rodzic, który jest blisko „pomimo” to rodzic wychowujący dziecko, które nie będzie zamykać się w sobie. Takie dziecko nie gromadzi negatywnych emocji, więc jest mniejsza szansa, że „wybuchnie”. 

Anna Stankiewicz

Justyna Ćwiklińska

Marta Lewandowska