PLAN PRACY OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZY GRUDZIEŃ 2020

1. Mikołajki

- Zapoznanie dzieci z postacią Świętego Mikołaja - omówienie cech charakterystycznych, wyglądu i roli Świętego Mikołaja.

- Podróże Świętego Mikołaja - historyjka obrazkowa na podstawie piosenki "Mikołaj  jedzie samochodem".

- Spotkanie ze Świętym Mikołajem - wizyta Świętego Mikołaja w żłobku, wspólne zabawy ruchowe i muzyczne.

- Zabawa plastyczna - wyklejanie konturów buta kolorową włóczką.

Proponowane zabawy:

- zabawy ruchowe do piosenki "Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju święty", "Sanna".

- zabawa umuzykalniająca do piosenki "Jedzie Mikołaj samochodem".

2. Zima - pada śnieg

- przyszła zima biała - zapoznanie dzieci z nową porą roku, elementami zimowego krajobrazu za pomocą obrazków, piosenek, krótkich wierszyków.

- "Uroki zimy" - zapoznanie dzieci ze śniegiem i lodem, omawianie cech charakterystycznych, doświadczeniem dotykiem.

Proponowane zabawy:

- "Bawimy się śnieżkami" - podrzucanie kul śniegowych na chuście animacyjnej.

- ćwiczenia oddechowe - "Śnieżynki" - dmuchanie papierowych śnieżynek.

3. Choinka

- zapoznanie dzieci z choinką i znajdującymi się na niej ozdobami (bombki, gwiazda, łańcuchy). Przybliżenie wyglądu i zapachu świerkowej gałązki - pobudzenie zmysłu węchu.

- "Zaczarowana choinka" - kształtowanie wiedzy na temat magii i niezwykłości choinki przy pomocy obrazków i wiersza "Choinka".

- "Moja bombeczka" - dzieci malują farbami wycięty z kartonu kontur bombki.

- "Choinka" - wspólna praca plastyczna. Dzieci przyklejają pomalowane farbą bombki na dużym konturze choinki.

Proponowane zabawy:

- zabawa ruchowo - naśladowcza przy piosence "Przyszły dzieci do stajenki".

- czytanie bajeczek i wierszyków o tematyce choinki i Bożego Narodzenia.

- osłuchiwanie się z piosenkami o choince np. "Choinko piękna jak las", "Na gałązce ... ".