Zaczynamy kolejny cykl zabaw dla dzieci. Będą to zabawy związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Oto kilka pomysłów na zabawę, które nawet małemu dziecku pozwolą poczuć świąteczną atmosferę.

 

PISANKI - Narysować na kartce lub kartonie jedno lub kilka jajek różnej wielkości. Łatwiej jest je ozdobić niż prawdziwe. Pokaż dziecku, że można je pokolorować kredkami, farbami lub wyklei plasteliną, papierem kolorowym lub wełną. Gotowe pisanki można wyciąć i ułożyć w koszyczku lub powiesić na ścianie.

ZABAWA W CHOWANEGO - Pierwszego dnia Wielkanocy ukryjcie w różnych częściach domu kilka pisanek. W poszukiwaniu pomogą dziecku proste wskazówki np. szukaj tam gdzie śpią maskotki, zajrzyj do szuflady, albo sprawdź w koszyku. Oczywiście dziecko będzie potrzebowało Waszej pomocy w poszukiwaniu.

DOMOWY OGRÓDEK - Przed świętami można wysiać rzeżuchę. Do słoiczka, miseczki lub kubeczka po jogurtach włóż wilgotną watę lub ręczniczek papierowy i posyp ziarenkami rzeżuchy. Ustawcie ją w słonecznym miejscu i 2-3 razy dziennie zraszaj wodą. Codziennie zaglądajcie, czy już się niezieleni. Powolne wzrastanie roślinki może na początku wydawać się nudne dziecku, ale pokaże mu, że warto być cierpliwym i wytrwałym.

ZABAWY Z JAJKIEM - Jajko umyj ugotuj na twardo. Gdy wystygnie daj je dziecku. Niech je obraca w dłoniach, turla po stole i ogląda. Kiedy się znudzi pokaż mu jak może rozbić skorupkę. Na pewno spodoba mu się stukanie łyżeczką lub pukanie nim o stół, a potem obieranie z twardej skorupki.

 

OPIEKUNKI GRUPY SŁONECZEK I STOKROTEK

 

To był piękny, wesoły i jakże kolorowy dzień w żłobku. Wszyscy przenieśliśmy się w świat bajek. Jak na balu przystało były tańce oraz poczęstunek, radość nie było końca.

DRODZY RODZICE!

W związku z czasowym zamknięciem żłobka z powodu epidemii koronawirusa, która obowiązuje w całym kraju dzieci muszą pozostać w domu pod opieką rodziców. W trosce

o Wasze pociechy proponujemy cykl zabaw dla najmłodszych. Otrzymają Państwo podpowiedzi, co robić z dzieckiem w tym trudnym okresie.

Zabawy dla dzieci do 3 lat to wyzwanie dla wszystkich rodziców. Maluchy w tym wieku to żywe skarby, ciekawe świata, pragnące każdego dnia nowych doznań. Wszelkie zabawy szybko się nudzą, więc musimy znaleźć dla nich nowe zastosowanie w ciekawej zabawie.

ZABAWY PLASTYCZNE z wykorzystaniem farby, papieru kolorowego lub piasku. Dzieci lubią malować palcami maczanymi w farbie rożne obrazki z kolorowanek. Można również odciskać dłonie lub stopy pomalowane farbą na białej kartce papieru.

Zabawy piaskiem kinetycznym lub dowolną masa wykonaną z mąki. To co prawda często bałagan w domu, ale dla dziecka niezwykle rozwijająca i pobudzająca wyobraźnię zabawa.

Dzieci lubią również wyklejać różne obrazki z wykorzystaniem papieru kolorowego lub gazet. Dziecko może z pomocą rodziców podrzeć papier lub gazetę i przyklejać na obrazek.

W ten sposób dziecko ćwiczy rączki i pobudza zmysł dotyku.

ZABAWY UMUZYKALNIAJĄCE przy których można w domu śpiewać piosenki, powtarzać rymowanki, które już są znane dzieciom. Są to zabawy i pląsy, które znają Państwo z dzieciństwa takie jak" Baloniku nasz malutki", "Stary niedźwiedź mocno śpi", "Kółko graniaste", a także piosenki o "Ślimaczku", "Kotku"czy "Malusieńki pająk" oraz wiele innych piosenek czy wyliczanek, które dzieci potrafią śpiewać, pokazywać, a także wystukiwać rytm.

ZABAWY W TEATRZYK z wykorzystaniem skarpetek czy rękawiczek. To wspaniała nauka zachowań społecznych, rozwijająca mowę i wyobraźnię. Można również stworzyć teatrzyk z zabawek dostępnych w domu takich jak lalki czy ulubione maskotki.

CZYTANIE KSIĄŻEK to również miło spędzony czas z rodzicami. Nie przejmuj się jeśli dziecko bardziej jest skupione na przeglądaniu książek, zmianie stron niż słuchaniu tego co nie udało Ci się przeczytać do końca. Można wtedy poczytać wierszyki "Lokomotywa", "Na straganie", "Okulary" czy krótkie rymowanki.

Mamy nadzieję, że wkrótce wszystko powróci do normy i będziemy mogli cieszyć się na spotkanie z dziećmi i ich rodzicami. Pozdrawiamy.

 

OPIEKUNKI GRUPY SŁONECZEK I STOKROTEK

 

Tor przeszkód, tak dzieci spędzają czas w żłobku, ruch u 2 i 3 latków to podstawa. Zachęcamy rodziców do takich zabaw teraz, gdy spędzamy tak dużo czasu w domu. Pomoce można wykonać samemu, można również zachęcić do pracy dzieci.