SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

W przedszkolu gościliśmy ratowników medycznych z MEDSAR . Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan Marcin - ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Później najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora.

 

Wszystkie dzieciaczki od rana niecierpliwie oczekiwały występu cyrkowców. Wreszcie pojawili się - Kasia  i klaun Miecio, którzy przygotowali dla dzieci moc atrakcji. Swój program rozpoczęli wesołą piosenką cyrkową, a następnie zaprezentowali występ . Przerwy w występach uatrakcyjniał dzieciom prześmieszny klaun Miecio. Wielką atrakcją okazała się możliwość udziału dzieci w programie artystycznym np. chodzenie po linie.

Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledzili pokazy artystów i nagradzali je gromkimi brawami. Dziękujemy za moc atrakcji, przemiłą atmosferę , super podejście do dzieci!!!!

 

 

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany.  Mamy nadzieję, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń.

 

Czytanie jest podstawowym narzędziem zdobywania wiedzy, która wpływa na lepszy rozwój dziecka i otwiera przed nim drzwi do sukcesu w dorosłym życiu. Dlaczego czytanie najmłodszym jest tak ważne? Poznaj 15 powodów!

 1. Budowanie więzi rodzic-dziecko

Każdy wie, że czas spędzony wspólnie z dzieckiem jest bezcenny, ale nie każdy potrafi go znaleźć i dobrze wykorzystać. Czytanie bajki jest świetnym pretekstem do odłożenia na bok komputera czy smartfona, dzięki czemu możemy zyskać kilka chwil i w stu procentach cieszyć się swoją obecnością.

 2. Wyraz miłości

Czytanie bajek sprzyja okazywaniu uczuć. Dzięki przytulaniu lub nawet samej bliskości, która jest nieodłącznym elementem czytania dziecku, zaspokajasz emocjonalne potrzeby swojego malucha.

 3. Rozwijanie wyobraźni

Nie ma chyba innej bardziej działającej na wyobraźnię czynności niż czytanie. Bajkowe opisy, bohaterowie i historie dają nieograniczone możliwości rozwoju myślenia obrazem u najmłodszych, które z pewnością przyda im się w późniejszym wieku.

 4. Wzbogacanie języka

Aspekt edukacyjny jest jednym z podstawowych argumentów zachęcających do czytania, który wymieniają psychologowie. Dzieci podczas słuchania ulubionych bajek z dużą łatwością przyswajają nowe słowa, przez co wzbogacają swoje słownictwo i kształtują swój styl wypowiedzi.

 5. Nawyk czytania

Maluchy są jak gąbka, która nasiąka tym, co je otacza. Zachowanie rodziców ma ogromny wpływ na nawyki ich dzieci. Jeśli chcesz, żeby Twój syn lub córka sami sięgali po książki w dorosłym życiu, zachęcaj ich do tego już od najmłodszych lat. Jak? Najlepszą motywacją jest dawanie dobrego przykładu, dlatego czytaj dziecku i przy dziecku.

 6. Poprawa koncentracji

Zrozumienie każdej historii wymaga skupienia. Podczas czytania, dzieci muszą wykazać się większą koncentracją niż w przy innych czynnościach, co znacząco wpływa na jej poprawę.

 7. Ćwiczenie pamięci

Każde dziecko ma swoją ulubioną bajkę, której może słuchać bez końca. Podczas kolejnych sesji czytania, rób coraz większe pauzy i zachęcaj dziecko do dopowiadania kolejnych fraz. Szybko zorientujesz się, że Twój maluch pamięta większość tekstu. Taka zabawa pomoże mu na szybsze przyswajanie wiedzy w przyszłości.

8. Dobre wzorce

Bajki są bezcennym źródłem dobrych wzorców, z których Twoje dziecko może uczyć się wartościowych postaw. Pozytywni bohaterowie, z którymi dzieci najchętniej się identyfikują, wpływają na kształtowanie moralności Twojego malucha.

 9. Zdobywanie wiedzy ogólnej

Wiele książek dla dzieci zawiera cenne informacje o otaczającym nas świecie. Dzięki temu, Twoja pociecha może w przyjazny i prosty sposób rozwijać swoją wiedzę ogólną.

 10. Sposób na nudę

Czytanie dziecku to po prostu fajny sposób spędzania czasu, który pozwala pozbyć się nudy w każdych okolicznościach.

 11. Motywacja do samodzielnego czytania

Dziecko, które dopiero uczy się czytać, bywa niepewne i szybko się zniechęca, kiedy nie potrafi złożyć literek i poznać treści bajki. To właśnie w tym okresie, wspólne czytanie jest szczególnie istotne, ponieważ daje maluchowi niezwykle potrzebną motywację. Aby jeszcze bardziej zachęcić dziecko, możesz się z nim umówić, że na każdej stronie ono czyta jedno słowo lub zdanie, a Ty resztę.

 12. Kształtowanie wrażliwości

Większość bajek opowiada historie, w których bohater na początku doświadcza różnych przykrych sytuacji. Dziecko kibicuje swojemu idolowi w pokonywaniu przeciwności kształtując w ten sposób swoją wrażliwość.

 13. Nauka empatii

Oprócz wrażliwości, dziecko uczy się także empatii. Historie jego ulubionych bohaterów pomagają mu zauważać uczucia innych osób i nieprawidłowe zachowania w swoim otoczeniu.

 14. Przełamywanie tematów tabu

Historie z książek są dobrym pretekstem do poruszania trudnych tematów z maluchem. Choroba, śmierć bliskiej osoby czy rozwód rodziców, z którymi zmierza się bohater danej bajki, pozwalają w pośredni sposób porozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach.

 15. Przekazywanie dziedzictwa

Bajki to istotna część naszego dziedzictwa kulturowego. Przekazując dziecku znane historie kształtujesz w nim umiejętność rozszyfrowywania kodu kulturowego w dorosłym życiu.

                                                                    Katarzyna Leppek, Joanna Nasiłowska