W ramach zajęć odwiedzający mogli zapoznać się z pracą strażaka, zagrożeniami pożarowymi czającymi się w domowym pokoju, kuchni czy łazience. Duży nacisk położony jest także na bezpieczeństwo nad wodą zarówno w porze letniej jak i zimowej. Na przestrzeni kilkunastu metrów dzieci na własne oczy będą mogły porównać piękny las i zniszczenia które dokonuje w tym środowisku pożar, który często rozpoczyna się od małego pożaru traw lub miejsc biwakowych. Nie zapomnieliśmy także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ukoronowaniem zajęć jest możliwość wcielenia się w małego strażaka i wirtualna jazda prawdziwym strażackim samochodem do pożaru. Mamy nadzieję, że wizyta i zasady bezpieczeństwa utkwią dzieciom i starszym odwiedzającym w pamięci.

"W krainie bajek ziarnko prawdy mieszka". W książkach fantazja z prawdą chodzą w parze. I razem bają jak starzy bajarze!" 2 kwietnia, jak co roku przypada "Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci". W naszym Przedszkolu nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu. Dlatego Zuchy i Krasnale wybrały się do Biblioteki Miejskiej  na Rządzu. Na wstępie dzieci dowiedziały się, że święto książki dla dzieci obchodzone jest od narodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie były zagadki słowne, obrazkowe dotyczące bajek, baśni oraz postaci w nich występujących. Zagadki przeplatane były różnymi zabawami i oczywiście czytaniem utworów.

„Mamo, tato, baw się ze mną” - wspólne z dziećmi i rodzicami zabawy z wykorzystaniem metod aktywnych

Zajęcia otwarte z rodzicami najmłodszej grupy "Kurczaki" .Wspólne zabawy z rodzicami, ozdabianie wielkanocnych koszyczków.

 list.pdf

W trosce o nasze dzieci kolejny raz w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielką Straży Miejskiej. Tym razem nasze dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie obchodzić sie z pieskami. Nasze przedszkolaki jak zawsze zapamiętały bardzo dużo , a czy Ty Drogi Rodzicu wiesz jak postępować w kontaktach z psem?
Często zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo w jego kontaktach z psem. Szczególnie jeśli mamy dziecko wyjątkowo zwierzolubne, ważne jest abyśmy wpoili mu zasady bezpiecznego zachowania się przy psie jak najwcześniej i przy każdej okazji przypominać zasady.
      Zdawać sobie musimy sprawę z tego, że nasze dziecko będzie miało kontakt nie tylko z naszym domowym psem czy też zaprzyjaźnionym psem sąsiadów, ale także może ulec pokusie przywitania się z obcym psem na spacerze.
Gdy dojdzie do tragedii najłatwiej jest obwinić psa bez refleksji nad tym, co my jako ludzie zrobiliśmy, aby do takiej sytuacji nie dopuścić.
      Naszym zadaniem, jako dorosłych jest nauczenie dziecka wszystkiego tego, co powinno wiedzieć na temat zachowania się przy psie w różnych okolicznościach.
 Pies jest i na zawsze pozostanie psem, drapieżnikiem o wilczych korzeniach. Nigdy nie stanie się dla naszych dzieci opiekunką, niańką, czy pluszową maskotką gotową znosić wszystko, co tylko dzieciom przyjdzie do głowy. Jeśli o tym zapomnimy, sami będziemy odpowiedzialni za ewentualne krzywdy. Naszym zadaniem jest wskazać zarówno psu, jak i dziecku, w jaki sposób powinni się do siebie odnosić.

Oto najważniejsze zasady, o jakich powinno wiedzieć nasze dziecko i my dorośli. 
Unikaj prowokowania psa
 
Zazwyczaj pies atakuje dopiero wtedy, gdy zostanie sprowokowany. To od twojego zachowania zależy reakcja zwierzęcia. Pamiętaj o podstawowych zasadach (wpój je także swym dzieciom):

  • nie dotykaj psa pod nieobecność właściciela,
  • nie zabieraj zwierzęciu przedmiotu, którym akurat się bawi,
  • nie wchodź na teren pilnowany przez psa (nie wkładaj ręki przez płot itp.)
  • nie drażnij zwierzęcia (nie rzucaj w niego kamieniami, nie wymachuj kijem, nie uderzaj patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies),
  • nie karm nieznajomego psa,
  • nie podchodź do uwiązanego psa, bo może być groźny,
  • nie podchodź do suki z małymi szczeniętami,
  • nie przeszkadzaj psu podczas jedzenia.