Moje życie w kolorze niebieskim.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. izolacji, dyskryminacji, braku opieki i wsparcia). W dniu 04 kwietnia dzieci z Mastalerza w ramach innowacji pedagogicznej również wzięły udział w obchodach Dnia Autyzmu. Tego dnia dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor. W tematykę obchodów wprowadziły dzieci film – Podróż Marii i „Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”- które ukazały codzienne życie osób dotkniętych autyzmem. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji tych osób. Dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Uwieńczeniem wspólnej zabawy było wykonanie pracy plastycznej „Niebieska drabina dla mojego przyjaciela”.

W kwietniu odbył się XX Przegląd Teatralny  pod hasłem "Bajkowy ogród "organizowany  przez PM .Lotnisko dla dzieci   z grudziądzkich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Starszaków wystawiając przedstawienie –Spotkanie bajek. Występ naszych reprezentantów bardzo podobał się wszystkim  widzom.        

Dzieci uczyły się głównie poprzez zabawę. Były rozmaite ćwiczenia, na przykład „Okrąg złości” czy „Koło złości”. Mówiono o tym, jak radzić sobie ze złością, czym ona w ogóle jest i jak ją wyrażać w odpowiedni sposób, by nie krzywdzić innych.

W ramach zajęć odwiedzający mogli zapoznać się z pracą strażaka, zagrożeniami pożarowymi czającymi się w domowym pokoju, kuchni czy łazience. Duży nacisk położony jest także na bezpieczeństwo nad wodą zarówno w porze letniej jak i zimowej. Na przestrzeni kilkunastu metrów dzieci na własne oczy będą mogły porównać piękny las i zniszczenia które dokonuje w tym środowisku pożar, który często rozpoczyna się od małego pożaru traw lub miejsc biwakowych. Nie zapomnieliśmy także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ukoronowaniem zajęć jest możliwość wcielenia się w małego strażaka i wirtualna jazda prawdziwym strażackim samochodem do pożaru. Mamy nadzieję, że wizyta i zasady bezpieczeństwa utkwią dzieciom i starszym odwiedzającym w pamięci.

"W krainie bajek ziarnko prawdy mieszka". W książkach fantazja z prawdą chodzą w parze. I razem bają jak starzy bajarze!" 2 kwietnia, jak co roku przypada "Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci". W naszym Przedszkolu nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu. Dlatego Zuchy i Krasnale wybrały się do Biblioteki Miejskiej  na Rządzu. Na wstępie dzieci dowiedziały się, że święto książki dla dzieci obchodzone jest od narodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie były zagadki słowne, obrazkowe dotyczące bajek, baśni oraz postaci w nich występujących. Zagadki przeplatane były różnymi zabawami i oczywiście czytaniem utworów.