9.04.2024r. gościliśmy zawodników Olimpii Grudziądz - Dominika Frelka, Kacpra Górskiego i Szymona Krocza. Piłkarze opowiedzieli dzieciom o klubie oraz świecie piłki nożnej. Najwięcej radości dostarczyły przedszkolakom rzuty karne oraz gadżety, którymi zostały obdarowane. Dziękujemy za przybycie i życzymy samych sukcesów na boisku! 

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego "Rządz" solidaryzowały się z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, ubierając się na niebiesko. W ramach obchodów święta dzieci wzięły udział w aktywnościach, które miały na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz budowanie w dzieciach otwartości na różnice między ludźmi. 

Co to za pora roku? Zielone wszystko wokół, kwiaty na łące kwitną, choć czasem jeszcze zimno..

Tak przedszkolaki z budynku przy ul. Łęgi witały wiosnę :) chociaż za oknem szaro i ponuro, to w salach było bardzo zielono i radośnie. Pięknymi strojami, głośnym śpiewaniem i tym promyczkiem słońca, który jest w nas, mamy nadzieję, że przywołaliśmy WIOSNĘ! 

W czwartek, 7.03 grupa dzieci pięcioletnich wybrała się po raz pierwszy do Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądzu na zajęcia "Leśny savoir-vivre". Przedszkolaki poznały i utrwaliły sobie zasady panujące w tym jakże gościnnym miejscu - lesie. 

12.03 grupa "Zuchy" odwiedziła kolejny raz CEE, tym razem tematem były "Małe, zwinne i pracujące mrówki". Dzieci z pewnością nie spodziewały się takiej dawki ciekawostek na temat tych małych owadów! Oprócz wysłuchania ciekawego wykładu na temat życia, pracy, a także znaczenia mrówek w przyrodzie, dzieci mogły obserwować "na żywo" jak wygląda gniazdo mrówek, to czym się zajmują. Okazało się, że mrówki to bardzo społeczne stworzenia tworzące mniejsze lub większe kolonie, których nie zależy się bać! Są niesłychanie pożyteczne dla ekosystemu - porządkują las i przyczyniają się do utrzymania równowagi w przyrodzie :)

Dziękujemy pracownikom Centrum Edukacji Ekologicznej za gościnę i możliwość uczestnictwa w ciekawych lekcjach przyrody - "Krasnale" i "Zuchy" wraz z wychowawczyniami.